Yeniköy’de Yaşam !

Aralık 29, 2020
0 Comments

Boğaz’ın İncisi Yeniköy

Boğaziçi semtleri arasında en tatlı, en şirin ve en kendine özgü semtlerden biridir Yeniköy. Sarıyer ilçesine bağlı olan bu semt Emirgan ve Tarabya arasında bulunmaktadır ve 16.yy’dan beri etkin bir yerleşim yeridir. Yeniköy 1900’lü yılların başından itibaren gayet seçkin bir kesimin hayatını sürdürdüğü elit bir semt olma özelliğini taşımaktadır. İstanbul’un fethinden önce Bizanslılar tarafından harabeye çevrilen semt, Osmanlılar tarafından yeniden onarılmış bu yüzden Kanuni Sultan Süleyman döneminde “Yeniköy” ismini almıştır.

Yeniköy uzun yıllar boyunca Karadenizli zengin tüccarların ve İstanbullu zengin gayrimüslimlerin yalılarının bulunduğu bir semt olmuştur. Bu durum günümüzde de pek değişmemiş Yeniköy halen büyük çoğunluğunu zengin iş adamları ve tüccarların oluşturduğu bir nüfusa sahip olmuştur.

Sahil kıyılarında bulunan birçok yalı ile Yeniköy İstanbul’un çehresini değiştirmektedir. Yeniköy’de birçok villa – site bulunduğu gibi eski evler ve mahalleler de Yeniköy’ün arka taraflarında yer almaktadır. Geriye doğru genişleyen bir yapıya sahip olan Yeniköy’de yatırım amaçlı en çok tercih edilen bölge Köybaşı Caddesidir.

Birçok yatırımcının hayallerini süsleyen Yeniköy, İstanbul’da büyük yatırımlar arayan veya lüks bir ev sahibi olmak isteyenlerin gözdesi konumundadır.

Bugün yaklaşık 16.000 kişilik bir nüfusu bulunan Yeniköy bu nüfusuna rağmen sakin, sessiz ve nezih kalmayı başarabilmiştir. İstanbul’da Boğaziçi’ndeki semtler arasında çok özel bir yere sahip olan Yeniköy artı değerini her geçen gün artırmakta ve yatırımcılarına kazandırmaya devam etmektedir.

Yeniköy’de satılık yalı , köşk, konak , villa ve daire arayışlarınızda bizi arayabilirsiniz.

 

Leave a Comment